preskoči na sadržaj

Login
Korisnik:
Lozinka:
ERASMUS

Natjecanja

Učenici Srednje škole Jelkovec, ove 2021. godine, uspješno su sudjelovali na natjecanjima učenika srednjih strukovnih škola Hrvatske World Skills Croatia te INOVA-MLADI i osvojili mnoge medalje i priznanja.

e-Twinning
Brojač posjeta
Ispis statistike od 24. 4. 2012.

Ukupno: 615763
Ovaj mjesec: 3560
Ovaj tjedan: 1048
Danas: 12
Flag counter

Flag Counter

since 27. 1. 2021.

Oglasna ploča

Posjet Institutu Ruđer Bošković u Zagrebu

Učenici Srednje škole Jelkovec, polaznici fakultativne grupe iz fizike, posjetili su 3.3. 2023. Institut Ruđer Bošković u Zagrebu.  Učenike je vodila nastavnica fizike Janja Čićek-Tadić.

Institut je najveći hrvatski znanstveno-istraživački centar multidisciplinarnog karaktera.

Misija Instituta jest vrhunski znanstveno-istraživački rad u području prirodnih, biomedicinskih i tehničkih znanosti.  Cilj našeg posjeta je bilo tehničko područje koje je  povezano s gradivom fizike četvrtog razreda.


Posjet smo morali najaviti Odsjeku za odnose s javnošću i promidžbu popularizacijskih projekata. Dočekala nas je gospođa Petra Buljević Zdjelarević, koja je provela grupu krugom Instituta i poklonila učenicima majice .

Prilikom šetnje po dvorištu Instituta uočili smo nekoliko znakova za oprez   i potrebnu zaštitu od zračenja.  Jedan znak je bio na Laboratoriju za radijacijsku kemiju i dozimetriju, gdje se između ostalog obavljaju sterilizacije lijekova, medicinske opreme , hrane ( lješnjaci, čajevi i sl. ) Posebno je interesantna i dekontaminacija predmeta kulturne i umjetničke baštine koji bi nekim drugim tehnikama mogli biti uništeni.

Drugi znak za radijaciju nalazio se na priručnom skladištu radioaktivnog otpada koji se nalazi u krugu Instituta. Ovdje su se nekad pohranjivali svi radioaktivni materijali skupljeni po bolnicama I institutima u Republici Hrvatskoj. Budući da RH nema svoje središnje trajno odlagalište nisko i srednje radioaktivnog materijala, treba istaknuti nužnost njegove gradnje, u kojem bi se pohranjivao otpad iz NE Krško zajedno s radioaktivnim otpadom iz bolnica i instituta na teritoriju RH.

Posjetili smo Laboratorij za interakciju ionskih snopova. S osnovnim činjenicama upoznali su nas znanstvenici zaposleni u laboratoriju, dr. Tonči Tadić,  Toni Dunatov, mag.phys. i gost iz Južnoafričke republike Masedi Masekane, mag.phys.

Ovaj Laboratorij najveći je eksperiementalni kompleks u Hrvatskoj. Sastoji se od dva akceleratora iona, Tandem Van der Graffov akcelerator iona i Tandetron akcelerator iona.

Obišli smo oba akceleratora i njihove izvore iona, te linije za analizu uzoraka.

 

Analiza uzoraka obavlja se na linijama koje su prikazane na crtežu u prilogu.

E9 – mikroproba s teškim ionima, na kojoj se mogu analizirati mikroskopski kemijski sastavi dijelova uzoraka; tijekom našeg boravka pomoću metode MeV SIMS analiziran je sastav boje sa dvije slike Andya Warhola, čije su uzorke donijele u IRB na analizu znanstvenice iz Bečke Akademije Likovnih Umjetnosti; snop vrlo ubrzanih iona se fokusira pomoću tri magnetna četveropola na promjer manji od mikrometra; ovaj uređaj je jedan od rijetkih u svijetu (svega 10) koji može fokusirati na tu razinu ubrzane teške ione;

E7 – channeling PIXE/EBS gdje se proučavaju defekti na kristalima; u metodi channelinga se kristal pomoću računala usmjeri tako da su kristalne osi paralelne sa putanjom ulaznih iona, pa se ioni većinom raspršuju samo na defektima u kristalu;

E5 – TOF ERDA – ova metoda se koristi za analizu količine fuzijskog goriva; u uzorak udaraju ubrzani teški ioni i izbijaju sa površine lake ione; iz mjerenja vremena proleta mogu se razlikovati ioni, jer teški ioni lete sporije od lakih iako imaju istu energiju; ovaj uređaj je rijedak u EU jer na svom kraju ima plinski detektor iona, a ne poluvodički (sličan u EU ima još samo Švedska); zato ovaj uređaj služi kao referentni za određivanje koncentracije fuzijskog goriva u stijenkama fuzijskog reaktora u sklopu EU programa istraživanja fuzije EUROfusion;

E4 – dual beam DiFU – ova komora pomoću dva snopa iona iz oba akceleratora simulira oštećenja materijala u nuklearkama i budućoj fuzijskoj elektrani; snop teških iona npr. željeza simulira jezgre atoma željeza u čeliku koje se gibaju jer su u njih udarili neutroni, dok snop helija ili protona simulira nastanak plinova nastalih u čeliku radi nuklearnih reakcija; tako je moguće kroz par dana dobiti na uzorku slična oštećenja kakva se u nuklearki nakupljaju čitave godine, a uz to uzorak u DiFU ne postaje radioaktivan; u Europi su samo 4 ovakva uređaja, a ostala tri su u Rosendorfu (DE), Saclayju (FR) i Manchesteru (UK); ovaj uređaj važan je za EUROfusion i IAEA, koji su uz MZO financirali njegovu gradnju;

E2 – na ovoj liniji snop protona iz Tandetron akceleratora izlazi iz vakuuma u zrak kroz tanku aluminijsku foliju; protoni udaraju u uzorak i emitiraju X-zrake, iz čijeg sastava se može odrediti kemijski sastav neke umjetnine ili arheološkog uzorka, uvijek dakle predmeta koji se nesmiju rezati niti staviti u vakuum; ovdje se analiziraju npr. minijature Junija Klovića, rimski i keltski nakit, predmeti iz Vučedola i sl.

Janja Čićek-Tadić



Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju
objavio: Ante Boras   datum: 20. 3. 2023.

Raspored

VAŽEĆI RASPORED - KLIKNUTI NA SLIČICU ISPOD:

 

 

 

 

 

RASPORED ZVONA (od 10.10.2022)

1. 8:00 - 8:45

2. 8:50 - 9:35

(odmor 10 min)

3. 9:45 - 10:30

(odmor 20 min)

4. 10:50 - 11:35

5. 11:40 - 12:25

6. 12:30 - 13:15

7. 13:20 - 14:05

8. 14:15 - 15:00

9. 15:05 - 15:50

10. 15:55 - 16:40


Tražilica



Oglasna ploča

Korisni linkovi
SŠ Jelkovec


Tražilica



Kalendar
« Svibanj 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
Prikazani događaji





preskoči na navigaciju