Najnoviji članci

Višenamjenska dvorana Žatika, sportska dvorana u Poreču osobita po izražajnoj arhitekturi i uklopljenosti u pejzaž.

Izgrađena je 2008 (autorice projekta: S. Jurković, S. Gašparović, N. Martinčić i T. Peraković).

Objavljeno: .
Područje: arhitektura
Kategorija: objekti

Ulrich, Antun (Zagreb, 24. IX. 1902 – Zagreb, 27. III. 1998), arhitekt, jedan od prvih promicatelja moderne arhitekture u Hrvatskoj.

Studirao je 1923–27. u klasi Josefa…

Objavljeno: .
Područje: arhitektura
Kategorija: osobe

Godišnjak zaštite spomenika kulture Hrvatske, znanstveni časopis Ministarstva kulture i medija RH. Izlazi od 1975. jednom na godinu, a objavljuje recenzirane znanstvene i stručne članke iz područja arheologije, povijesti umjetnosti…

Objavljeno: .
Područje: arhitektura
Kategorija: časopisi

Zagorka, građevinsko poduzeće za proizvodnju glinenih i šamotnih proizvoda osnovano 1889. u Bedekovčini kao Tvornica šamota i cigala braće Stejskal.

Poticaj zagrebačkom graditelju Ferdi Stejskalu i njegovu bratu Ernestu za…

Objavljeno: .
Područje: građevinarstvo
Kategorija: poduzeća

hidrotehnički sustavi, skupovi hidrotehničkih građevina međusobno povezanih u funkcionalnu cjelinu s ciljem djelovanja na vode, odn. ostvarenja potreba u odnosu na vode (iskorištavanje voda, zaštita od voda, zaštita voda). S…

Autor: E. Ocvirk
Objavljeno: .
Područje: građevinarstvo
Kategorija: opći pojmovi

Jošić, Mladen (Slavonski brod, 28. VI. 1953), arhitekt, zapažen po realizacijama stambene i poslovne arhitekture.

Diplomirao je 1977. na Arhitektonskome fakultetu u Zagrebu, gdje je zaposlen od 1978.…

Objavljeno: .
Područje: arhitektura
Kategorija: osobe

Rašica, Božidar (Boško) (Ljubljana, 28. XII. 1912 – Zagreb, 13. IX. 1992), arhitekt, scenograf i slikar, predstavnik modernih nazora u arhitekturi nakon II. svj. …

Objavljeno: .
Područje: arhitektura
Kategorija: osobe

Viesti Kluba inžinira i arhitekta, prvi hrvatski tehnički časopis, koji je izdavao → Klub inžinira i arhitekta u Zagrebu. Prvi svezak prvoga godišta tiskan je s nadnevkom 1. ožujka…

Objavljeno: .
Kategorija: časopisi

Turato, Darko (Omišalj, 18. VI. 1935), arhitekt, zapažen po mnogobrojnim realizacijama turističke i stambene arhitekture.

Diplomirao je 1962. na Arhitektonskom odsjeku Arhitektonsko-građevinsko-geodetskoga fakulteta (→ Arhitektonski fakultet)…

Objavljeno: .
Područje: arhitektura
Kategorija: osobe

Korlaet, Željko, građevinski inženjer (Zagreb, 21. I. 1944), stručnjak za građevinsko-prometnu tehniku.

Diplomirao je 1968. i doktorirao 1987. disertacijom Analiza trajektorija kretanja vozila u krivinama velike zakrivljenosti (mentor…

Objavljeno: .
Područje: građevinarstvo
Kategorija: osobe

Izdvojeni članci

Hrvatski željeznički muzej (HŽM), specijalizirani tehnički muzej državnoga djelokruga koji se bavi prikupljanjem, čuvanjem, zaštitom, obnovom i prezentacijom željezničkih vozila, strojeva, uređaja, arhivskog i drugoga gradiva vezanoga uz nastanak i…

Objavljeno: .
Područje: strojarstvo
Kategorija: muzeji

Puratić, Mario (Puretić) (Sumartin na Braču, 26. VI. 1904 – Santa Barbara, SAD, 6. I. 1993), izumitelj mehaničkoga koloturnika.

Iselio se u SAD 1929. Radio je…

Objavljeno: .
Kategorija: osobe

radna i zaštitna odjeća, dizajnerski uniformirana konvencionalna odjeća u svrhu naglašavanja pripadnosti određenoj organizacijskoj cjelini i statusa u njoj, odnosno odjeća oblikovana za radne procese s izrazitim opasnostima.

U radnu…

Autor: D. Rogale
Objavljeno: .
Područje: tekstilstvo
Kategorija: opći pojmovi

naftno rudarstvo (naftno inženjerstvo), stručna djelatnost i znanstvena disciplina koja se bavi istraživanjem i dobivanjem (eksploatacijom) energetskih mineralnih sirovina, odn. ugljikovodika (→ nafte i → prirodnoga plina)…

Objavljeno: .
Kategorija: opći pojmovi

Franck d. d., prehrambeno-industrijsko poduzeće sa sjedištem u Zagrebu; jedno od najstarijih zagrebačkih poduzeća koje kontinuirano djeluje do danas.

  

Ulaz u tvornicu, 2020.

Osnovano je 1892.…

Objavljeno: .
Kategorija: poduzeća

pesticidi, u poljoprivredi, kemijski ili biološki agensi namijenjeni suzbijanju štetnih organizama. Prema području primjene podijeljeni su na sredstva za zaštitu bilja i biocide.

Vrste

Sredstva za zaštitu bilja pesticidi su…

Autor: A. Mešić
Objavljeno: .
Kategorija: opći pojmovi

Hanaman, Franjo (Drenovci, 30. VI. 1878 – Zagreb, 23. I. 1941), kemijski inženjer, izumitelj električne žarulje s volframovom žarnom niti.

Realnu je gimnaziju završio u Zemunu…

Objavljeno: .
Kategorija: osobe

Maglica, Ante (Anthony, Tony) (New York, 19. XI. 1930), inovator i poduzetnik.

Rodio se u iseljeničkoj obitelji, a kao dvogodišnjak doselio se s majkom na Zlarin. U Šibeniku…

Objavljeno: .
Područje: strojarstvo
Kategorija: gospodarstvenici

industrija namještaja, grana industrije koja se bavi proizvodnjom pokretnih ili nepokretnih predmeta kojima se oprema i organizira prostor za boravak ljudi, tj. koji služe za ležanje (sofa, krevet), odlaganje stvari…

Objavljeno: .
Područje: šumarstvo
Kategorija: opći pojmovi

gajeta, tradicijska ribarska brodica zaobljena trupa, širega pramca i oštrije krme. Osim za ribarenje, služila je za prijevoz ljudi, stoke i različita tereta, čak i za ratovanje. Na Korčuli je…

Objavljeno: .
Područje: brodogradnja
Kategorija: opći pojmovi

Jeste li znali?

Ivan Visin svojim brodom Splendido oplovio je 1852–59. svijet, preplovivši 101 297 nautičkih milja. Nakon Ferdinanda Magellana bio je peti kojemu je to uspjelo.
Drvena rebrasta kupola, podignuta iznad okrugla hidrodinamičkog bazena Brodarskog instituta u Zagrebu 1952., veličinom i izvedbom bila je u to doba jedinstvena u svijetu.
Po brojnosti i kvaliteti mostova koji su izgrađeni prema njegovim projektima, te općem doprinosu domaćoj i svjetskoj mostogradnji, Krunoslava Tonkovića smatra se najvećim hrvatskim mostograditeljem.
Prvi tramvaj u Hrvatskoj bio je osječki konjski tramvaj (1884), a prvi električni tramvaj uveden je u Rijeci 1899.
Hrvatska je po ukupnome vodnom bogatstvu, s 26 059 m3 na godinu po stanovniku, prva u Europskoj uniji, četvrta u Europi i 32. u svijetu.
Prvi torpedni brod na svijetu bila je 1868. u riječkom brodogradilištu braće Schiavon adaptirana topovnjača Gemse, na koju je ugrađena torpedna lansirna cijev, nov originalni Whiteheadov izum.
Splitska luka bila je treća na Sredozemlju po putničkome prometu (nakon napuljske i pirejske) 2016., ostvarivši ukupan promet od 4,9 milijuna putnika i 733 000 vozila.
Vegeta, mješavina začina koju je 1958. razvila Zlata Bartl, a od 1959. je proizvodi koprivnička Podravka, do 2005. je prodana u 60-ak zemalja svijeta u količini od približno milijun tona.
Prvi trajekt na hrvatskoj obali bio je Bodluka, izgrađen kao drveni desantni brod JRM-a, a 1959. preinačen za prijevoz 130 putnika i 12 vozila na liniji Crikvenica–Šilo na Krku.
Tvornica Šestan-Busch iz Preloga najveći je europski proizvođač protubalističkih kaciga.
Prigodom izgradnje autocesta 2000-tih trošeno je 10 000 t eksploziva na godinu, što je tada Hrvatsku svrstavalo u svjetski vrh potrošnje eksploziva po stanovniku.
Od 2015., najveća maketa željeznice u jugoistočnoj Europi naziva Backo Mini Express, smještena je u središtu Zagreba.
Mokrom diverzantskom ronilicom R-2, koju je splitsko Brodogradilište specijalnih objekata izgradilo u 18 primjeraka, i danas se koristi Švedska ratna mornarica.
Šibenčanina Fausta Vrančića, koji je u svojoj knjizi Novi strojevi (oko 1615), među ostalim, opisao konstrukciju padobrana, općenito se smatra izumiteljem te naprave.
Hrvatska spada među nekoliko pionirskih zemalja u svijetu u kojima se sredinom XIX. st. istraživala, vadila i prerađivala nafta. U Europi se ranije naftom zarađivalo jedino u Rusiji, Francuskoj, Rumunjskoj i Njemačkoj.